فرج الله رجبی در گفت‌و گو با خبرنگار«صما» با بیان این مطلب افزود: آنچه که وزیر راه و شهرسازی از طریق این ابلاغیه دنبال می‌کند، قسمتی از آیین نامه کنترل ساختمان است که البته به معنای ارتقای کیفیت ساختمان سازی نیست و به معنای آن است که مسئولیت را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کنیم.

واگذاری بازرسی به شهرداری به معنی ارتقای کیفیت ساخت نیست

وی در ادامه اظهار داشت: اینکه کنترل بر ساخت و سازها توسط شهرداری و یا هر نهاد دیگری انجام گیرد، اقدام بسیار خوبی است، اما موضوع این است که در حیطه مسئولیت هایی که شهرداری ها برعهده دارند، وظایفی هم بر عهده آنها گذاشته شده است.

رجبی همچنین با طرح این پرسش که آیا مهم این است که ما این مسئولیت را برای آرامش خودمان از یک نقطه به نقطه دیگری منتقل کنیم، در گفت‌و گو با «صما» تصریح کرد: یعنی آیا اگر از فردا هر کسی در این شهر با مشکل مواجه شد، باید به شهرداری ها چنگ بزنیم؟ یا هدف ما این است که کیفیت ساختمان ها را بالا ببریم و اطمینان خود را از فرآیند ساخت افزایش دهیم؟

وی ادامه داد: آنچه مسلم است با تعریفی که از بازرسی ساخت شده، شهرداری ها نمی توانند از عهده انجام این کار برآیند و این تعاریف از عهده شهرداری ها بر نمی آید.

وزارت راه، مرجع تشخیص صلاحیت سازندگان ذی صلاح

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت به کارگیری مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها گفت: در حوزه ساخت و سازها، بحث ما این است که باید چرخه تولید ساختمان را به دست افراد صاحب صلاحیت بسپاریم.

رجبی با تاکید بر اینکه اگر سازنده صاحب صلاحیت نباشد، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که محصول نهایی خوب و باکیفیت باشد، تصریح کرد: همانطور که اگر طراح ساختمان متخصص نباشد، نمی توانیم انتظار محصول باکیفیت را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه چرخه تولید ساختمان و مسکن باید در اختیار افراد صاحب صلاحیت قرار بگیرد گفت: مجریان ذی صلاح یکی از این گروه ها هستند. البته ممکن است که بخواهیم تغییراتی در شرح خدمات مجریان ذی صلاح ایجاد کنیم و اصلاحاتی در این بخش انجام دهیم که ایرادی ندارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: اما به هر حال باید یک فرد متخصص این کار را انجام دهد و اسم آن را می توانیم مجری، پیمانکار یا سازنده ذی صلاح بگذاریم که تفاوتی ندارد. به هر حال این سازندگان باید از یک مرجع تخصصی صلاحیت گرفته باشند و در حوزه ساخت و سازهای مسکونی و غیردولتی فعالیت کنند.

رجبی با بیان اینکه مرجع اعطای صلاحیت و تشخیص صلاحیت سازندگان ذی صلاح، وزارت راه و شهرسازی است، درباره برنامه های سازمان نظام مهندسی و مجلس شورای اسلامی در زمینه واگذاری امر ساخت و ساز به افراد ذی صلاح در گفت‌و گو با «صما» تاکید کرد: در این راستا اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در دستور کار است.

وی خاطر نشان کرد: سعی داریم که در اصلاح قانون نظام مهندسی از تجربیات ۲۰ ساله خود استفاده کنیم و تغییرات تاثیرگذاری در آن اعمال کنیم.

Print Friendly, PDF & Email