هدف از خواهرخواندگی میان شهرها، اتحاد و اتفاق میان مردمانی است که اهداف مشترک در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی، علمی، تخصصی، فنی و…دارند و یکی از الزامات خواهرخواندگی ، تشابهات فرهنگی، علمی، تاریخی یا وجود نمادهای مشترک است.

خواهرخواندگی به اسم تبریز به کام استانبول

 اولین روز ماه آوریل (۱۲ یا ۱۳ فروردین)، همه‌ساله در بسیاری از کشورهای جهان با گفتن دروغ‌هایی به شوخی، جشن گرفته می‌شود.

این روز به خصوص به «روز دروغ آوریل» معروف است. در این روز، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با گفتن دروغ‌هایی جالب یکدیگر را سرِ‌کار گذاشته و لحظاتی شاد در کنار خانواده، همکاران و همکلاسی‌هایشان سپری می‌کنند.

رسانه‌های دیداری و شنیداری همچنین مطبوعات نیز تلاش می‌کنند با انتشار اخبار تقلبی جالب سهمی در شوخی‌های «روز دروغ آوریل» داشته باشند.

افرادی که شوخی‌های دروغین این روز را باور کنند، «احمق آوریل» (April Fool) لقب می‌گیرند. دروغ‌گویی در این روز از صبح تا ظهر ادامه پیدا می‌کند و شخصی که پس از این زمان دروغی بگوید نیز “احمق آوریل” نامیده می‌شود.

روز “دروغ آوریل” از قرن نوزدهم به بعد دیگر جزو تعطیلات ملی کشورهای غربی محسوب نمی‌شود. با این وجود، مردم این کشورها هر ساله به طور پرشوری مراسم این روز را برگزار می‌کنند.

در کشور ما نیز می‌توان گفت متاسفانه نوعی الگوبرداری شده و چند سالی است  که به مدد فضای مجازی و همچنین دستگاه‌های ارتباط جمعی این دروغ  در بین مسوولان و چهره‌های هنری باب شده است.

اما هدف از نوشتن این یادداشت بررسی یکی از دروغ‌های ۱۳ امسال است که توسط یکی از خوانندگان مشهور تبریزی عنوان شد و به دنبال آن شور و هیجان خاصی را در فضای مجازی ایجاد کرد.

خبر این بود که با هماهنگی ساغلام سرمربی تراکتور و دعوت یک سرمایه‌گذار تبریزی مقیم ترکیه، خواننده مشهور ترکیه‌ای در کنسرت بزرگ تبریز ۲۰۱۸ که توسط خواننده تبریزی اجرا خواهد شد، حضور می‌یابد.

بلافاصله بعد از این خبر با شور و هیجانی خاص تمام سایت‌های خبری همچنین کانال‌های تلگرامی به این  خبر پرداختند.

درباره این خبر دو فرضیه مطرح است، اول اینکه آیا واقعا این دروغ ۱۳ بوده است و یا با زمینه‌سازی برای سنجش نظر مردم، می‌خواهند در آینده چنین اتفاقی را در تبریز رقم بزنند.

بلافاصله بعد از پرداخت مفصل این خبر در خبرگزاری‌ها، سرمایه‌گذار تبریزی مقیم ترکیه این خبر را تکذیب و اعلام کرد که چنین خبری درست نیست و من اگر بخواهم پیشنهاد دعوت میهمان از ترکیه را بدهم چهره‌های علمی را دعوت می‌کنم، همچنین خود خواننده معروف تبریزی نیز دروغ بودن حرفش را تایید و آن را به دروغ سیزده تعبیر کرد.

تبریز یک شهر فرهنگی و هنرپرور است و شاید قابلیت درک و هضم چنین اتفاقی را داشته باشد اما باید این را نیز در نظر داشت در بسیاری موارد سوءاستفاده از احساسات مردم و برانگیختن شور و نشاط آنها نتیجه عکس داشته و یک نوع بی‌اعتمادی در بین  مردم ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر انتشار این خبر از زبان خواننده‌ای که خود به اندازه خواننده معروف ترکیه‌ای، در تبریز همچنین ایران محبوبیت و معروفیت دارد، جای تعجب دارد.

شاید اگر خواننده معروفی نبود، این برداشت می‌شد که وی با این  شانتاژ می‌خواسته این خبر را بهانه‌ای   برای فروش بلیط‌هایش کند.

در صورتی که  هنوز به یاد داریم حضور این خواننده در برنامه  زنده خندوانه در سال گذشته چه شور و شعفی را در بین هوادارانش ایجاد کرد و موقع پخش این برنامه خیابان‌های اکثر شهرهای آذری‌زبان خلوت بوده است.

گذشته از تمام این بحث‌ها، واقعیت دیگری که نمی‌توان کتمان کرد، نزدیکی جغرافیایی همچنین مشترکات فرهنگی بین تبریز و استانبول است چنانکه همشهریان ما بیش از سفر به دیگر شهرهای ایران، به این کشور سفر می‌کنند بنابراین مسوولان فرهنگی ما باید بیش از این تلاش کنند تا بده و بستان فرهنگی بیشتری بین این دو شهر صورت گیرد تا بتوان در رونق اقتصادی از آن بهره گرفت.

سال‌هاست که تبریز و استانبول خواهرخوانده هستند اما کسی نپرسیده است که بین تبریز و استانبول چه کارهای فرهنگی و هنری صورت گرفته است، هم اکنون کشور ترکیه رتبه ۶ جذب گردشگر در دنیا را به خود اختصاص داده است و استفاده شهرمان از تجربیات این کشور چه بسا می‌تواند برای تبریز ۲۰۱۸ نیز راهگشا باشد.

دعوت از کسانی که در این زمینه تجربه دارند، برگزاری نشست‌های مشترک فرهنگی در زمینه‌های تئاتر، نقاشی، شعر و نویسندگی همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک بین دو کشور می‌تواند قدمی هر چند کوتاه در ایجاد مناسبات فرهنگی بین دو کشور باشد.

متاسفانه سال‌هاست که تبریز همچنین ایران در معرض هجمه  فرهنگی ترکیه قرار دارد اما آیا ایران نیز توانسته است داشته‌های فرهنگی خود را به این کشور صادر کند؟

منبع:تبریز بیدار

Print Friendly, PDF & Email