به دنبال انتشار اخبار و تصاویری مبنی بر قلع و قمع درختان زعفرانیه تبریز، سازمان پارک‌ها و زیباسازی شهرداری تبریز توضیحاتی در این خصوص ارائه داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در پی اجرای حکم تغییر کاربری و قطع تعدادی از درختان و تخریب فضای سبز، در منطقه زعفرانیه تبریز و با توجه به ابراز نگرانی و پیگیری جمعی از همشهریان و رسانه ها نسبت به این موضوع، در راستای شفاف سازی اذهان عمومی موارد ذیل را در این خصوص به اطلاع شهروندان عزیز و اصحاب رسانه می رساند.

علی رغم مخالفت و تلاش سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز برای جلوگیری از اجرای این امر، بر اساس حکم مقام قضایی که در تاریخ ۹۶/۵/۱۷ صادر شده بود، پیش از ظهر امروز قطع درختان و تخریب فضای سبز منطقه مذکور در شهرک زعفرانیه تبریز، در حضور عوامل نیروی انتظامی صورت گرفته است.

شایان ذکر است، مدیریت جدید سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز از سه ماه قبل و به بیانی دیگر از بدو آغاز به فعالیت، پیگیر موضوع مذکور بوده و رایزنی هایی را نیز با مسئولان استانی جهت جلوگیری از اجرای این حکم داشته است، امّا متاسفانه کاربری فضای سبز این منطقه به مساحت ۵۰۰ متر توسط اداره کل مسکن شهرسازی و مصوبه کمیسیون ماده ۵ تغییر یافته و چهار سال قبل برای این محل حکم کاربری مسکونی صادر و زمین مذکور به فروش رفته بود و دادگاه بدوی و تجدیدنظر در برابر این قرارداد ، سند شش‌دانگ مسکونی موخر صدور را ارجح‌تر دانسته و رأی به اجرای حکم و قطع درختان داده است.

این در حالی است که چندی پیش سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز با ارسال نامه ای به شهرداری منطقه ۲ تبریز خواستار رسیدگی به این موضوع بوده است. بدین ترتیب که طی این نامه سازمان خواستار پیگیری این موضوع از طریق معاوضه زمین این بوستان با زمینی دیگر در همان منطقه بوده است. این موضوع در حالی در پروسه اداری خود قرار داشت که صبح امروز بی هیچ اطلاع قبلی تعداد ۱۲۰ اصله از درختان منطقه زعفرانیه قلع و قمع شده و با فشارهای صورت گرفته از سوی سازمان پارکها و زیباسازی از قطع ۲۰ اصله از این درختان جلوگیری به عمل آمد.

لازم به ذکر است، قطع این درختان در حالی مخفیانه و بدون اطلاع قبلی به سازمان پارکها روی داد که حتی فرصتی برای انتقال این درختان قدیمی و کهن توسط عوامل فضای سبز ایجاد نشد.

یادآور می شود، سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز همواره با هرگونه تغییر کاربری فضای سبز و قطع درختان در تمامی مناطق شهری و حاشیه ای مخالف بوده و در موارد متعدد با انجام رایزنی و پیگیری های لازم، از اجرای امر جلوگیری به عمل آورده است و در مواردی نیز در برابر حکم مقام قضایی، کاری از پیش نبرده ایم.

علی ایحال، این سازمان تمام تلاش خود را جهت افزایش میزان فضای سبز تبریز به کار خواهد بست و در این راه از عموم شهروندان دغدغه‌مند تقاضا دارد، سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز را در تحقق دوباره مفهوم «باغ شهر تبریز» یاری کنند.

همچنین از تمامی اصحاب رسانه و فعالان دغدغه مند فضای سبز، تقاضا می شود، ضمن انتشار صحیح و کامل اخبار مربوطه، از اتهام زنی و قضاوت نادرست اجتناب نموده و پیگیری لازم را از طریق منابع رسمی و موثق به عمل آوردند.

منبع : پایگاه خبری ایسنا آذربایجان شرقی

Print Friendly, PDF & Email