آزادی ۳۶۸ زندانی جرائم غیرعمد از زندان‌های آذربایجان شرقی

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی با ارائه‌ی گزارشی از فعالیت‌های این ستاد طی سال گذشته، گفت: ۳۶۸ زندانی جرائم غیرعمد در سال ۱۳۹۶ از زندان‌های استان به کانون گرم خانواده بازگشتند.

رسول تقی‌پور با بیان این مطلب اظهار کرد: مجموع کل بدهی این زندانیان آزاد شده برابر با ۳۲۸ میلیارد ریال بود.

وی با بیان این‌ که ۳۵۵ نفر از زندانیان آزاد شده “مرد” و ۱۳ نفر نیز “زن” بوده‌‌اند، افزود: از مجموع زندانیان آزاد شده، ۲۲۸ زندانی از محکومان مالی، ۳۶ زندانی از محکومان تصادفات غیرعمد و حوادث و همچنین ۱۰۴ زندانی نیز از محکومان مهریه و نفقه بوده‌اند.

وی با بیان این که مبلغ ۳۳ میلیارد ریال از هزینه‌ی آزادی این زندانیان از طریق ستاد دیه تامین شده است، گفت: ۲۷ میلیارد ریال از هزینه‌ی آزادی زندانیان از طریق تسهیلات و با پیگیری همکاران ستاد دیه و بخش دیگری با دعوت از شکات و مذاکره با آن‌ها، ۵۳ میلیارد ریال نیز از طریق جلب رضایت شاکیان پرونده تامین شده است.

تقی‌پور با بیان این که مبلغ چهار میلیارد ریال توسط خانواده مددجویان برای آزادی این زندانیان فراهم شد، افزود: در این راستا ۳۰ میلیارد ریال توسط صندوق تامین خسارات بدنی، هشت میلیارد ریال از طریق شرکت‌های بیمه و ۱۷۳ میلیارد ریال نیز در نتیجه تلاش‌های ستاد دیه به صدور دادنامه اعسار تامین شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۱۴ زندانی جرائم غیرعمد (یک زندانی زن و ۵۱۳ زندانی مرد) در زندان‌های استان دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند که از این تعداد ۳۸۵ زندانی محکومان مالی، ۱۵ زندانی محکومان تصادفات غیرعمد و حوادث و همچنین ۱۱۴ زندانی محکومان مهریه و نفقه هستند.

وی متذکر شد: برای آزادی این تعداد زندانی، بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال کمک هزینه نیاز است.

منبع : پایگاه خبری ایسنا استان آذربایجان شرقی

Print Friendly, PDF & Email