به گزارش «صما» به نقل از دبیرخانه چهره سال راه و ساختمان، فرج‌اله رجبی در جشنواره چهره سال۹۶ راه و ساختمان اظهار داشت: در حوزه بازسازی بافت های فرسوده نباید از ظرفیت شهرداری ها غافل شد؛ چرا که شهرداری ها در حوزه تملک اراضی، بازگشایی راه ها و… در بافت فرسوده مسائل زیادی را فراگرفته اند.

حکمرانی خوب، بحث مهم در بازآفرینی شهری

وی با تاکید بر اینکه بحث اصلی و مهم این است که چگونه در این امر حکمرانی کنیم بیان کرد: اساسا یکی از بزرگترین مشکلات ما در حوزه اداره مملکت مان، این است که در جاهای مختلف شیوه های حکمرانی خوب را بلد نیستیم.

رجبی افزود: حکمرانی خوبی از جایی شروع می شود که ما رابطه مردم را نسبت به خود چگونه تعریف می کنیم و چگونه توسعه و ارتقا دهیم و چگونه ببینیم. بحث این است که دولت دست از سر شهرداری بر نمی دارد؛ به این دلیل که ما مرزهای حکمرانی را به طور دقیق برای خودمان مشخص نکرده ایم که تا کجا باید پیش برویم.

این مسئول ادامه داد: امروز هزاران حرف درباره ارتقای بخش خصوصی می زنند، اما در عمل وقتی در قاب حکمرانی ما قرار می گیرد، بخش خصوصی در این ماجرا بیرون می مانند.

مصایب پیمانکاران در مواجهه با حاکمیت

وی با اشاره به انتقاداتی در بحث حکمرانی تصریح کرد: در حوزه نظام فنی و اجرایی، پیمانکاران ما میلیاردها تومان از دولت طلبکار می شوند و بدهی آنها در قالب اوراق و یا به صورت خرد خرد پرداخت می شود، اما این در حالی است که پیمانکاران باید هزینه های خود را به صورت نقدی پرداخت کنند و در غیر این صورت جریمه می شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس این رویه را نگاه بد حاکمیتی دانست و تاکید کرد: پیمانکاران و مشاوران سرمایه ملی هستند و باید آنها را حفظ کنیم. پیمانکاران ماه ها و سال ها از دولت طلبکارند ولی اگر به اداره دارایی بدهکار باشند؛ پدر آنها را در می آورند.

وی ادامه داد: این رویه یعنی اینکه ما حکمرانی خوب را بلد نیستیم و حکمرانی خوب به این معناست که افراد و مجموعه های تحت پوشش خود را ترو خشک کند.

نبود ظرفیت های بین المللی در حوزه بخش خصوصی

رجبی با انتقاد از اینکه در حوزه بخش خصوصی از ظرفیت های بین المللی برخوردار نیسیتم تاکید کرد: ما حکمران خوبی نیستیم و حکمران و کارفرمای ناشی ممکن است همه را به زحمت بیندازد و این بحثی است که ما باید به آن برسیم.

وی با طرح این سوال که ما چرا در عرصه های بین المللی حضور نداریم، افزود: مگر می شود ظرفیت های مهندسی و پیمانکاری را خالی از ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی ببینیم. بحث حکمرانی یم بحث جدی است و ما باید شفافیت در حوزه اقتصادی داشته باشیم و رقابت سالم و امنیت در حوزه های اقتصادی و عمرانی ایجاد کنیم.

رجبی با انتقاد از اینکه ما هنوز در حوزه های اقتصادی مثل ماشین چمن زنی عمل می کنیم، بیان کرد: فکر می کنیم خیلی هنز است که در حوزه های اقتصادی فقر را توزیع کنیم.

تکلیف ناظران پروژه‌های نیمه‌کاره چه می‌شود؟

وی در همین حال به بخشنامه حذف تعارض منافع وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد و اظهار داشت: بحث های ما با وزارتخانه راه و شهرسازی بر سر چند بخشنامه یا نظر وزیر راه و شهرسازی نیست. حرف ما این است که در ذهن مسئولان، این تشکیلات در کجا قرار دارد.

رجبی با بیان اینکه این بخشنامه خوب است و می توان آن را بهبود بخشید، افزود: براساس این بخشنامه کارکنان ۹ دستگاه از کار مهندسی منع شده اند. اما بحث این است که فرضا در یک پروژه ساختمانی که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و یکی از کارکنان ۹ دستگاه، نظارت آن را برعهده داشته است، با اجرای این بخشنامه وضعیت پروژه مذکور چه خواهد بود و درصورت منع ناظر از ادامه نظارت، مسئولیت آن با چه کسی است. از سوی دیگر اگر ناظر جدیدی روی کار بیاید، درصورت وقوع یک حادثه مسئول و مقصر اصلی، ناظر قدیمی است و یا ناظر جدید؟

رییس شورای مرکزی نظام مهندسی کشور ادامه داد: ما از حوزه حکمرانی به خود زحمت نمی دهیم که حقوق مردم را جز به جز جستجو و مشخص و تفسیر کنیم و با این شرایط بخشنامه ای صادر و ابلاغ می کنیم که از اول فروردین ۹۷ باید اجرایی شود.

وی تاکید کرد: باید در بخش حکمرانی، مخاطبان را در جایگاهی ببینیم که نسبت به حقوق خود با دقت و وسواس آگاهی داشته باشند و حکمران خوب یعنی نگاه به حقوق کسانی که در حیطه مسئولیت قرار دارند.

جشنواره چهره سال، یک برند در عرصه فرهنگی

رجبی در همین حال ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه «صما» به دلیل برگزاری جشنواره چهره سال راه و ساختمان کشور، عنوان کرد: این جشنواره حرکت بسیار زیبنده ای است و کمک می کند به این موضوع برسیم که در نظام زندگی ما نقد و ارزیابی عملکرد وجود دارد و مهندسان باید حواس خود را به این مسئله جمع کنند.

وی با بیان اینکه مهندسان ما از نظر فهم تکنیکی از خارجی ها کم ندارند، اما در عرصه بستر اجتماعی و حکومتی با مشکلاتی مواجه هستیم؛ ابراز امیدواری کرد: روزی فرا برسد که چنین جوایزی به عنوان یک برند در عرصه فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد و مهندسان یاد بگیرند که چگونه مورد نقد و ارزیابی قرار می گیرند.

Print Friendly, PDF & Email