مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان آذربایجان شرقی: لازمه فقر زدایی در استان، اعمال رویکردهای فرهنگی به جای تزریق پول به حوزه های نیازمند حمایتی است.

 مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات با بیان اینکه کمیته امداد استان، همواره آماده پذیرش نقدها و پیشنهاد های اهالی رسانه و خبرنگاران است، گفت: رسانه ها در ایجاد جو اعتماد بین کمیته امداد و مردم وارد عمل شوند و ما را از نقدهای خود بی نصیب نگذارند.

“محمد کلامی” با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد کمیته امداد به فعالیت های فرهنگی برای فقر زدایی گفت: کارکرد کمیته امداد با برداشت عموم افراد جامعه متفاوت است و ما در مدیریت جدید این مجموعه به دنبال کارکردهای فرهنگی و اجتماعی برای فقرزدایی از جامعه هستیم، چرا که راهکار مبارزه با فقر کار فرهنگی است نه رویکرد حمایتی محض.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی ادامه داد: در گذشته منشا فقر بی پولی بود و می توانستیم با تزریق پول به فقرا کمک کنیم، اما در شرایط کنونی جامعه ما منشا فقر فرهنگی است و کسانی که اعتیاد دارند، طلاق گرفته اند و به بزهکاری روی آورده اند فقیر می شوند و اگر بخواهیم فقرزدایی کنیم، باید ابتدا به رفع فقر فرهنگی جامعه کمک کنیم.

وی با بیان اینکه این کمیته باید به عنوان یک نهاد فرهنگی عملکند تا با رشد سطح فرهنگ و دانش مردم، تولید افراد و خانواده های فقیر کمتر شود، ادامه داد: ما با این رویکرد جدید و بدون وفاداری به روش های سنتی گذشته، قصد داریم این مهم را به انجام برسانیم.

کلامی از تشکیل پرونده فرهنگی برای مددجویان کمیته امداد خبر داد و گفت: با شاخص های مدیریتی اصلاح شده برای هر خانواده مددجو متناسب با منشا فقر آن خانواده رفتار می شود تا اثربخشی اقدامات کمیته امداد برای مبارزه با فقر در جامعه بیشتر شود.

وی گفت: کانون های فرهنگی کمیته امداد فعال شده اند تا با آموزش های مختلف به خانواده ها، آسیب های فرهنگی از میان برداشته شود و این کار در ۷ شهر بزرگ آذربایجان شرقی به انجام می رسد.

کلامی در ادامهبه تحت پوشش قرار گرفتن ۱۰۱ هزار خانواده توسط کمیته امداد خبر داد و گفت: ۶۰ هزار خانوار از این تعداد خانواده های مستمری بگیر هستند و مابقی را خانواده هایی تشکیل می دهند که کمک های چند خدمتی دریافت می کنند، اما مستمری دریافت نمی کنند. در حال حاضر نیز دوهزار خانوار در انتظار حمایت کمیته امداد قرار گرفته اند.

وی گفت: بیشتر هرم سنی مددجویان استان را افراد مسن تشکیل می دهند و تنها ۳۰ هزار خانواده هستند که سن آنها بین ۲۰ تا ۵۰ سال است که ۶۸ درصد این مقدار را هم زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند. در مقایسه سرانه جمعیت تحت پوشش کمیته امداد استان نیز، شهرستان های هوراند، خدآفرین و کلیبر بیشترین و شهرستان های تبریز و بستان آباد، کم ترین خانوار تحت پوشش را تشکیل می دهند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی گفت: می توان گفت جنس فقر در آذربایجان شرقی سالمندی و نوع آن زنانه است.
وی در خصوص کمک به اشتغال مددجویان کمیته امداد اظهار داشت: افراد مسن تا آخر عمر تحت حمایت کمیته امداد قرار می گیرند و مستمری دریافت می کنند، اما در مورد مددجویان جوان کمیته امداد، قبرستان نیازمندان نیست، بلکه به مثابه کلینیک اوژانس اجتماعی است و کسانی می آیند تا این کمیته برای حل مشکلاتشان به آن ها کمک کند تا دوباره توانمند و بی نیاز شوند.

کلامی تاکید کرد: مفتخریم  اعلام کنیم، امروز کمیته امداد با عقد تفاهم نامه بین، “انجمن پرستاری استان”، “نظام پرستاری استان”، “انجمن تکنسین داروئی استان” و “تاکسی آنلاین قونقا” در تلاش است تا با ایجاد فرصتی برای آموزش های تخصصی برای بانوان در حوزه پرستاری و فعالیت به عنوان راننده بخش بانوان، زمینه ای مناسب را جهت توانمندی و خودکفایی در حوزه درآمدزایی برای مددجویان، فراهم سازد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود سیاست های نادرست اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… گذشته را عامل تولید فقر دانست و گفت: خروجی این سیاست های اشتباه، همان ورودی های کمیته امداد هستند.

کلامی تاکید کرد: ما زمانی خواهیم توانست فقر را ریشه کن کنیم که سیاست ها و اقدامات تولیدگرفقر را اصلاح کنیم.

وی در ادامه گفت: کمیته امداد همه فقیران کشور را نمی تواند تحت پوشش قرار دهد و این مجموعه به مانند قطاری است که رفته رفته مسافران آن بیشتر می شوند و در ایستگاه های آینده مسافران بیشتری انتظار سوار شدن بر این قطار را دارند. چاره کم کردن مسافران این قطار حل معضلاتی مانند اعتیاد، طلاق، مشکلات اقتصادی و… در کشور است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی اعتماد مردم به این مجموعه را لازمه حمایت بیشتر از نیازمندان و ریشه کن کردن فقر دانست و گفت: در ۹ ماهه گذشته ۲۵ درصد درآمد کمیته امداد از محل کمک های مردمی بیشتر شده است و اگر اعتماد مردم بیشتری جلب شود، کمیته امداد در انجام وظایف خود موفق تر عمل خواهد کرد.

محمد کلامی در پایان به تغییر رویکرد این مجموعه در مبارزه با فقر تاکید کرد و گفت: ما با مدیریت های سنتی با فقر مبارزه نمی کنیم، بلکه فقر را قابل تحمل می کنیم و این صحیح نیست. مبارزه با فقر باید با فرهنگ سازی و آموزش همراه باشد تا سر منشاء های تولید فقر در جامعه از بین برود.

منبع:نصر نیوز

Print Friendly, PDF & Email