در تحولات ۱۵ ساله از سال ۲۰۰۱، چین و روسیه توانسته‌اند ۱۵ درصد از سهم بازار بین‌المللی دانشجویان (به ترتیب چین ۹ درصد و روسیه ۶ درصد) را به خود اختصاص دهند که در این بین سهم امریکا از ۲۸ به ۲۲ درصد کاهش یافته است.

سهم امریکا از بازار جهانی جابه‌جایی دانشجویان کاهش یافت

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ طی چند سال گذشته امریکا و انگلستان دو کشور اصلی میزبان دانشجویان بین‌المللی در دنیا بوده‌اند اما در تحولات ۱۵ ساله در بازه زمانی (۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶)، چین و روسیه توانسته‌اند ۱۵ درصد از سهم بازار بین‌المللی دانشجویان را به خود اختصاص دهند که در این بین سهم امریکا از ۲۸ به ۲۲ درصد کاهش یافته است.

جمعیت دانشجویان بین‌المللی دنیا در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر و در سال ۲۰۰۰ حدود ۲٫۱ میلیون بوده است؛ امریکا هم‌اکنون میزبان بیش از یک میلیون دانشجوی بین‌المللی است.

پیش‌بینی کاهش رشد سالانه جابجایی دانشجویان بین‌المللی در طی ۱۰ سال آینده

طبق آخرین گزارش شورای بریتانیا (British Council Report 2017)، روند رشد سالانه جابه‌جایی به خارج دانشجویان بین‌المللی در طول یک دهه آتی در قیاس با روند رشد سریع (میانگین شش درصد) سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ با کاهش نسبتاً قابل ملاحظه‌ای مواجه خواهد شد.

بنا بر آمار گردآوری شده از ۵۶ کشور عمده فعال در بازار جا‌به‌جایی دانشجویان از جمله ایران، جا‌به‌جایی به خارج دانشجویان بین‎المللی بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ رشد شش درصدی داشته که این نرخ در میان سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ بطور میانگین پنج درصد بوده است؛ این نرخ رشد به ۱٫۷ در سال ۲۰۲۷ کاهش خواهد یافت.

طبق پیش‌بینیهای صورت گرفته در این گزارش، تا سال ۲۰۲۷ کشورهای چین با بیش از یک میلیون نفر و هند با بیش از ۴۰۰ هزار نفر همچنان به عنوان دو کشور اصلی دانشجو فرست در بازار جا‌به‌جایی به خارج دانشجویان بین‌المللی سهم قابل توجهی خواهند داشت و پاکستان، نیجریه، بنگلادش، عربستان سعودی، فرانسه، نپال، اندونزی و کنیا از کشورهای فهرست «۱۰ کشور برتر با بالاترین نرخ جابجایی به خارج دانشجویان» خواهند بود.

منبع:تسنیم

Print Friendly