مقایسه اعداد و ارقام مربوط به شرکتهای دانش‌بنیان بهره‌مند از معافیتهای گمرکی نشان می‌دهد که در دو سال اخیر رشدی ۴۰۰ درصدی در این بخش اتفاق افتاده است.

رشد 400 درصدی شرکتهای "دانش‌بنیان" برخوردار از معافیتهای گمرکی

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سید محمد صاحبکار؛ رئیس مرکز شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه هم‌اندیشی بررسی مسائل شرکتهای دانش‌بنیان عنوان کرد: در حوزه امور گمرکی ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان از معافیتهای گمرکی بهره‌مند شدند.

وی در این نشست که با حضور برخی شرکتهای دانش‌بنیان همچنین فعالان مجاز اقتصادی تشکیل شد، گفت: شرکتهای برگزیده که در زمره فعالان مجاز اقتصادی قرار دارند با آگاهی از ضوابط معافیتهای امور گمرکی می‌توانند مراودات تجاری خود را آسانتر عملی کنند.

رئیس مرکز شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی با تشریح معافیتهای گمرکی شرکتهای دانش‌بنیان عنوان کرد: تاکنون بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان از معافیت گمرکی استفاده کرده‌اند و معاونت علمی و فناوری برای تسهیل فعالیتهای گمرکی شرکتهای دانش‌بنیان برنامه‌هایی نظیر ارائه مشاوره‌های رایگان گمرکی، معرفی شرکتهای دانش‌بنیان برتر به عنوان فعال مجاز اقتصادی و کمک به تسهیل انجام تشریفات گمرکی را پیگیری می‌کند.

وی در این نشست با اشاره به اینکه شرکتهای دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات امور گمرکی بهره‌مند شوند، ابراز کرد: شرکتهای دانش‌بنیان به‌واسطه قانون برای کالاهای غیرتجاری خود (که باهدفی غیر از فروش وارد کشور می‌شوند) می‌توانند از یکسری معافیتهای گمرکی بهره‌مند شوند.

رئیس مرکز شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی، شرکتهای دانش‌بنیان مشمول معافیتهای گمرکی را در چهار دسته طبقه‌بندی کرد و افزود: واردات ماشین‌آلات خط تولید موردنیاز برای تولید کالا و خدمات دانش‌بنیان مورد تأیید کارگروه (مشروط به عدم ساخت داخل)، می‌تواند از تسهیلات امور گمرکی بهره‌مند شود؛ البته در این دسته‌بندی کسانیکه پروانه بهره‌برداری داشته باشند نیز می‌توانند از مزایای بند غ ماده ۱۱۹ استفاده کنند.

او خاطر نشان کرد: همچنین واردات ماشین‌آلات، تجهیزات، مواد اولیه، کالاها و قطعات موردنیاز، به‌عنوان نمونه و به‌صورت محدود (در حدی که نمونه تلقی شود) و صرفاً برای انجام مهندسی معکوس یک کالای دانش‌بنیان، به این منظور که تجهیزات و کالای واردشده به‌منظور اعمال مهندسی معکوس وارد شده باشند، شامل استفاده از این تسهیلات است.

صاحبکار خراسانی واردات مواد اولیه، کالاها و قطعات موردنیاز به‌صورت محدود و صرفاً برای انجام فعالیتهای تحقیق و توسعه را شامل معافیت امور گمرکی خواند و گفت: واردات قطعات اولیه، تا حد ساخت نمونه اولیه و پایلوت از کالا و خدمات دانش‌بنیان به این منظور که هر کالا و قطعاتی برای انجام امور تحقیق و توسعه «در صورتیکه وارد فاز تولید انبوه نشود»، مشمول این طرح خواهند شد.

وی افزود: همچنین واردات تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات تست و کنترل کیفیت به‌شرط استفاده غیرتجاری و برای تجهیز بخش تحقیق و توسعه شرکت مشروط به عدم ساخت داخل از دیگر شرایط استفاده از معافیت امور گمرکی است.

به گزارش تسنیم این آمار در حالی مطرح شده که براساس اظهارات دو سال گذشته صاحبکار خراسانی، تعداد شرکتهای مشمول معافیت از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی در راستای تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان حدود ۶۰ شرکت بوده است.

بنابراین با مقایسه این اعداد و ارقام مشخص می‌شود که از سال ۹۳ تا امسال، رشد شرکتهای دانش‌بنیان برخوردار از معافیتهای گمرکی به ۴۰۰ درصد رسیده است.

منبع:تسنیم

Print Friendly, PDF & Email