مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی گفت: : ۱۲۰ فروشگاه به علت عرضه و فروش محصولات فاقد علامت استاندارد، یک واحد مکانیک و فلزشناسی به علت فک پلمپ غیرقانونی و یک شهربازی به علت ممانعت از بازرسی به مراجع قضایی معرفی شده اند.

“ساسان فرشی حق رو”، به ضرورت کنترل و کاهش هزینه های اخیر اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی تاکید کرد و به خبرنگار «نصر» گفت: ما سعی کردیم کارهایمان را با کیفیت عالی و حداقل هزینه ها انجام دهیم؛ این اداره به برنامه های روتین خود علی رغم محدودیت های بودجه ای، چه در بخش انرژی، رفاهی و سرمایه ای به صورت انقباضی برخورد کرده است.

وی با بیان اینکه این اداره بالغ بر ۱۴۰ وظیفه کلی دارد که عملکرد این وظایف در ۳۱ گزینه طبقه بندی می شود، اظهار کرد: طی عملکرد سال گذشته تا دی ماه ۹۶ ، بالغ بر ۱۶۰ مورد استاندارد جدید تدوین و تجدید نظر استاندارد ملی انجام داده ایم که امیدواریم این رقم تا اواخر سال جاری بالای ۲۰۰ باشد.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی به بازنگری استانداردهای ملی اشاره کرد و گفت: در سال جاری بالغ بر ۳۲۵ مورد بازنگری از طرف این اداره صورت گرفته است.

فرشی با تاکید بر نظارت های واحدهای تولیدی استان تصریح کرد: بیش از یک هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی استان تحت نظارت اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی است؛ همچنین بیش از یک هزار و ۴۰۰ مدیرکنترل کیفی در این اداره وجود دارد.

وی یکی از دغدغه های مهم سازمان ملی استاندارد را بحث ارتقاء کیفیت کالاهای تولید شده تحت نشان “استاندارد” دانست و گفت: بیش از ۳۰ هزار استاندارد در کشور تدوین شده که نزدیک به ۹۰۰ مورد استاندارد اجباری وجود دارد؛ هر کشوری که پیشرفته تر است، از استاندارد اجباری کمتری برخوردار هستند.

فرشی با بیان اینکه کاربردی کردن تدوین استاندارد ها مخصوصا برای صنایع این استان از جمله برنامه های صورت گرفته اداره استاندارد در دولت تدبیر و امید است، اذعان کرد و گفت: علی رغم فعال سازی دو مورد از برنامه های کمیته های متناظر بین المللی، وظایف و پیشنهاد تدوین استاندارد های ملی و بین المللی ارتقاء پیدا کرده است.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی گفت: از کل بازرسی های بعمل آمده در سال جاری ۱۲ هزار و ۴۱۹ مورد دارای مطابقت و ۵۸۱ مورد دارای عدم مطابقت بود.

فرشی گفت: علی رغم کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، تدوین، تجدیدنظر و اصلاح استاندارد های بین المللی جزو اصلی ترین وظایف سازمان ملی استاندارد است.

وی تصریح کرد: در ۱۰ ماه امسال ۳ هزار و ۱۷۴ مورد بازرسی فنی از واحدهای تولیدی تحت پوشش، ۷۱۷ مورد بازرسی از تجهیزات شهربازی و تجهیزات زمین بازی و ۱۱۷ مورد بازرسی از صنایع انرژی بر انجام شده است.

فرشی تاکید کرد: از جمله حساسیت هایی که اداره کل استاندار آذربایجان شرقی طی سالیان برآن توجه دارد، بحث استاندارد آسانسورها است.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی به کاهش حوادث آسانسورها اشاره کرد و گفت: تحولی عظیم در ایمنی آسانسور ها اتفاق افتاده است؛ باتوجه به افزایش جمعیت و افزایش بی رویه املاک و برج ها، تعداد حوادثین آسانسور ها نسبت به سال های گذشته قطعا کاهش یافته است و امسال هزاران بازدید از آسانسور ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری و … انجام گرفته است.

وی اذعان کرد: کاربری آسانسورهای پل ‌های عابرپیاده  بر عهده شهرداری است و شهرداری باید درخواست بازرسی را به ما بدهد.

فرشی تصریح کرد: ۱۲۰ فروشگاه به علت عرضه و فروش محصولات فاقد علامت استاندارد، یک واحد مکانیک و فلزشناسی به علت فک پلمپ غیرقانونی و یک شهربازی به علت ممانعت از بازرسی به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی به آموزش مدیران کنترل کیفیت اشاره کرد و گفت: ۱۵ هزار و ۵۹۴ ساعت وظیفه آموزش مدیران کنترل کیفیت تا آخر دی ماه سال جاری به ۱۸ هزار ۵۸۲ ساعت ارتقاء یافته است.

فرشی افزود: ۱۷۶ واحد شامل ۱۸ واحد مواد غذایی و کشاورزی، ۲ واحد بسته بندی سلولزی، چهار واحد شیمی و پتروشیمی، یک واحد برق و الکتریک، ۲۵ واحد مکانیک و فلزشناسی، ۶۰ واحد  فلزات گرانبها، ۵۷ واحد ساختمانی و معدنی، هفت شهربازی و ۲ سردخانه به علت تولید بدون پروانه کاربرد علامت استاندارد و تولید به صورت غیر استاندارد به مراجع قضایی معرفی شدند.

فرشی به ابلاغ شدن بحث بازرسی کپسول های گاز خودرو در کشور اشاره کرد و گفت: این موضوع در آذربایجان شرقی سریعتر از سایر استان ها شروع کرده است؛ بحث بازرسی در کشور ابلاغ شده و آذربایجان شرقی زودتر از سایر استان ها شروع به اقدام این بحث کرده است: کپسول گاز ماشین ها بر اساس استاندارد های ملی جهت پوسیدگی، فشار و ترک تست می شوند که تا کنون بالغ بر ۱۵۰ شرکت بازرسی جهت بازرسی ایمن مخزن گاز خودروها درخواست داده اند؛ یک کارگروهی از طرف سازمان ملی استاندارد مصوب شده بود و از نیروی انتظامی، محیط زیست، شهرداری و راه و شهرسازی نیز برای هدایت خودروهای گازسوزی استعلام گرفته ایم.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی افزود: ۱۷۶ واحد شامل ۱۸ واحد مواد غذایی و کشاورزی، ۲ واحد بسته بندی سلولزی، چهار واحد شیمی و پتروشیمی، یک واحد برق و الکتریک، ۲۵ واحد مکانیک و فلزشناسی، ۶۰ واحد انگ فلزات گرانبها، ۵۷ واحد ساختمانی و معدنی، هفت شهربازی و ۲ سردخانه به علت تولید بدون پروانه کاربرد علامت استاندارد و تولید به صورت غیر استاندارد به مراجع قضایی معرفی شدند.

فرشی ادامه داد: طی این مدت برای ۱۲ واحد فعال در عرصه مواد غذایی و کشاورزی، پنج واحد مکانیک و فلزشناسی و یک فروشگاه به علت جعل علامت استاندارد اعلام جرم شده است.

وی از وضعیت مطلوب آب، نان، میوه استان خبرداد و گفت: از مردو انتظار داریم تا به برخی سیاه‌ نمایی ‌ها در رابطه با وظعیت بسیار نامطلوب مواد غذایی و آشامیدنی توجه نکنند چرا که این سیاه نمایی ها درفضاهای مجازی منجر به بی اعتمادسازی محصولات و تولیدات داخلی می گردد.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی در پایان در خصوص عدم ارائه نشان استاندارد به خودروهای جدید “تاکسی لندن” گفت: این خودروها فاقد کیسه هوا برای سرنشین جلو هستند که از لحاظ استاندارد ملی ایران ایراد است، اما شرکت سازنده می گوید صندلی جلو برای حمل مسافر نیست و نصب کیسه هوا ضرورتی ندارد. به هر حال این مشکل باید حل شود، اگر صندلی باشد باید مجهز به کیسه هوا باشد.

منبع:نصر نیوز

Print Friendly