رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی گفت: جرایم فیشینگ، فارمینگ و اسمیشینگ در این استان در حال افزایش است.

 محسن محمودی افزود: فیشینگ نوعی از حملات مبتنی بر مهندسی اجتماعی است که در آن حمله کننده با فریب دادن هدف یا اهداف، اطلاعات حساسی همچون رمزهای عبور و مشخصات کارت اعتباری را از وی می‌گیرد.

وی در خصوص کلاهبرداری از نوع فارمینگ ادامه داد: در حملات فارمینگ، ترافیک یک وب سایت به سمت یک سایت جعلی هدایت می شود و از این طریق کلمات عبور و اطلاعات دیگر بدست کلاهبرادان می افتد.

محمودی با اشاره به کلاهبرداری اسمیشینگ نیز گفت: این نوع کلاهبرداری با استفاده از پیامک صورت می‌گیرد و از شخص درخواست می‌شود تا با شماره خاصی تماس گرفته و یا وارد وب‌سایتی که آلوده است شوند.

وی تاکید کرد: کلیک نکردن بر روی پیوندهای پیام‌های متنی ناشناس یا غیرمنتظره، اولین گام برای پیشگیری از حملات سایبری است.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی اظهار کرد: شهروندان در مواجه با چنین موضوعاتی می توانند از طریق تماس با شماره تلفن ۲۱۸۸۷۵۶ از مشاوران فضای مجازی در پلیس فتا مشاوره دریافت کنند.
وی ادامه داد: روزانه حداقل ۱۰ تماس توسط مشاوران پلیس فتا در زمینه پیام های کلاهبرداری مورد مشاوره قرار می گیرند و متاسفانه دو نفر نیز اسیر سودجویان فضای مجازی قرار می گیرند.

محمودی گفت: هتک حیثیت و نشر اکاذیب، برداشت های اینترنتی غیرمجاز، مزاحمت های اینترنتی، کلاهبرداری رایانه ای و تهدید و اخاذی از جمله پنج جرم اول استان در حوزه سایبری است.
وی ادامه داد: استاندارد رسیدگی به پرونده های قضایی در حوزه سایبری در کشور ۳۳ روز است که این مدت باتوجه به تعامل و همکاری مابین پلیس فتا و دستگاه قضایی در آذربایجان شرقی ۱۲ روز می باشد.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی با بیان اینکه میزان کشفیات جرایم سایبری در استان افزایش یک درصدی داشته، گفت: آذربایجان شرقی در بین پنج استان دارای بیشترین پرونده سایبری در حوزه کشفیات مقام نخست را دارد.

وی با اشاره به اینکه زنان و کودکان بیشتر در معرض آسیب های فضای مجازی هستند، تاکید کرد: ضروری است آموزش های لازم برای استفاده از فضای مجازی در جامعه ارائه شود.
محمودی از والدین در خواست کرد نسبت به استفاده کودکان خود از فضای مجازی و بازی های رایانه ای حساسیت بیشتری به خرج دهند.

منبع:نصر نیوز

Print Friendly, PDF & Email