شهردار تبریز با تاکید بر این‌که باید فضاهای باز در محلات مختلف تبریز گسترش دهیم، افزود : حین وقوع زلزله وجود فضاهای باز در شهرها ضروری است و ما باید فضاهای باز را در کنار محل زندگی مردم ایجاد کنیم چرا که ایجاد شهرک امن بالای کوه اقدامی صحیح نیست.

3

به گزارش، ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، ایرج شهین باهر در سمینار تخصصی «بررسی و ارزیابی رفتار لرزه ای اجزای سازه ای و غیر سازه ای ساختمان» با بیان این‌که برگزاری چنین سمینارهایی در راستای آسیب شناسی ساخت و ساز در شهرها ضروری است، اظهار کرد: امروزه برخی از گسل ها فعال شده و با توجه به زلزله خیز بودن تبریز و گسل های خطرناک آن باید بپذیریم که زلزله بیخ گوش تبریز قرار دارد و به احتمال قوی این گسل ها روزی فعال خواهند شد، بر همین اساس باید در جهت ساخت و سازهای استاندارد، مقاوم و ایمن اهتمام جدی ورزیم.

وی با اشاره به این‌که برخی از مهندسان برخی از مقررات ابلاغ شده را در قوانین نظام مهندسی رعایت نمی کنند، افزود: در حال حاضر اگر در تبریز زلزله ای با قدرت ۷٫۵ ریشتری رخ دهد، نزدیک به ۴۴۰ هزار نفر تلفات خواهیم داشت، چرا که علاوه بر ریزش ساختمان ها در داخل شهر، برخی از ساختمان ها دارای نماهای سنگی و سنگین زیادی هستند که با وقوع زلزله ای تخریب شده و به افراد آسیب می‌زنند که ضرورت دارد معماران در این حوزه تغییراتی را انجام دهد.

وی با تاکید بر این‌که باید روش های ساخت و ساز را تغییر و تکنولوژی ها را بروز کنیم، بیان کرد: اگر مهندسان آیین نامه ها را رعایت و تمامی ساخت ساز و طراحی ها و اجرا ها بر اساس مقررات آیین نامه باشد، بعد از وقوع زلزله ی ۷ ریشتری، با تلفات کم تری مواجه می شویم.

شهین باهر با بیان این‌که باید برای جلوگیری از آوارریزی ساختمان ها در زلزله ها از جداگرهای لرزه ای استفاده کنیم، گفت: بنده به عنوان مهندس سازه ای عمق فاجعه را درک کرده ام و معتقدم که جان شهروندانم در خطر است، بر همین اساس همواره جهت افزایش فضاهای باز در شهر تلاش خواهم کرد تا در زمان زلزله و بحران، عملیات امداد رسانی و اسکان موقت به موقع انجام گیرد.

وی با تاکید بر این‌که باید در محلات تبریز فضاهای باز را گسترش داد، افزود: فضاهای باز را باید در کنار محل زندگی مردم ایجاد کنیم چرا که ایجاد شهرک امن بالای کوه اقدامی صحیح نیست.

شهردار تبریز از ایجاد ۳۰ مکان امن در مناطق حاشیه نشین در سال ۹۷ خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت ساخت و ساز مناطق حاشیه نشین، این مناطق در حین وقوع زلزله خسارات زیادی می بینند که باید در این مناطق، فضای کافی برای خدمت و امداد رسانی فراهم شود و گرنه در همان ساعات اولیه بخش اعظمی از جمعیت به دلیل عدم امداد رسانی به موقع در ساعات بعدی جان خود را از دست می دهند.

وی ادامه داد: ۲۰ میدان فوتبال هم به عنوان فضای باز و ۱۰ پارک محله ای در مناطق حاشیه نشین احداث می شود.

دکتر شهین باهر با بیان این‌که مهندسان نباید تخصص خود را به هیچ قیمتی بفروشند، چرا که نتایج آن عامل کشتار جمعی از هموطنانمان خواهد شد، اظهار کرد: بحث های فنی ساخت و ساز بر عهده ی مهندسان است که این قشر باید جهت تامین سلامت و ایمنی جان هزاران نفر به این مسائل دقت و توجه ویژه ای داشته باشند.

Print Friendly, PDF & Email